Zmiany skórne na dłoniach – czy to początek choroby
Data publikacji 11 lipca 2022Pojawiające się zmiany skórne na dłoniach mogą być czymś niepokojącym. Wiele chorób objawia się w ten sposób. Jednakże nie należy panikować. Skóra dłoni jest bardzo wrażliwa, dlatego też miejsce to może być narażone to działania prowadzące do alergii. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co mogą oznaczać zmiany skórne na dłoniach.
Alergia na produkty spożywcze
Powodem powstawania zmian skórnych na dłoniach może być alergia. Uczulenie polega na nadmiernej, nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na występujące w środowisku obce dla organizmu substancje, określane jako alergeny, które w normalnych warunkach powinien on ignorować. Skutkiem alergii mogą być między innymi zmiany skórne. Poza tym objawy to: świąd, pieczenie, łuszczenie się skóry ale także takie skutki jak katar, kaszel i inne. W taki sposób mogą pojawić się zmiany skórne na dłoniach. Co jest powodem alergii? Różnego rodzaju produkty. Może to być jedzenie, kosmetyki, pyłki w powietrzu, ale również detergenty. Najczęstsze alergeny to:
- orzechy
- pyłki
- roztocza kurzu domowego
- białko mleka krowiego
- truskawki
- nikiel
- owoce morza
- owoce cytrusowe
- jad owadów
Aby dowiedzieć się, czy na pewno mamy alergię na dany produkt, należy iść na lekarza pierwszego kontaktu i poinformować o zaistniałych okolicznościach. Następnie zostaniemy skierowani na odpowiednie badania.
Czy to łuszczyca?
Łuszczyca to choroba genetyczna skóry. Objawia się mocno czerwonymi plamami, które łuszczą się na biało. Zmiany te występują jako skutek nieprawidłowego oraz nadmiernego rogowacenia naskórka. Występuje ona u około 2% populacji w Polsce. Łuszczyca atakuje przede wszystkim miejsca, gdzie skóra znajduje się stosunkowo blisko kości, czyli łokcie, kolana, skóra głowy, ale także inne miejsca na ciele.
Powodem obfitego wysypu zmian łuszczycowych może być na przykład:
- stres
- alergia
- niezdrowe odżywianie
- stosowanie niektórych kosmetyków
Jeżeli twoje objawy przypominają opis łuszczycy, to udaj się do lekarza. Jest to choroba nieuleczalna, dlatego też jedyną możliwością jest wyciszenie zmian skórnych za pomocą leków, maści oraz antybiotyków. Ważne jednak jest to, że łuszczycą nie możemy się zarazić. Wśród społeczeństwa istnieje przeświadczenie, że jest to dolegliwość zaraźliwa – co nie jest prawdą. Jedyną możliwością jest dziedziczenie choroby od swoich przodków.
Niepokojące objawy
Pamiętaj, że jeśli pomimo leczenia nasilają się lub pojawiają się nowe objawy, nie zastanawiaj się i idź do lekarza. Długa egzema i problemy skórne mogą być początkiem niebezpiecznych chorób, a w najgorszym wypadku nowotworem skóry. Nie bagatelizuj złych oznak i w każdym wypadku, jeśli coś cię niepokoi – wybierz się do lekarza. Na początku zalecamy wizytę w przychodni. Lekarz rodzinny obejrzy zmiany i przepisze odpowiednie medykamenty, a w razie potrzeby skieruje do innego specjalisty. Zmiany skórne na dłoniach obejrzy dermatolog, który wdroży odpowiednie leczenie lub zleci badania.