Strona główna
Pielęgnacja
Tutaj jesteś
Pielęgnacja jak dbać o włosy

Pielęgnacja włosów – trzy ważne zasady, których należy przestrzegać

Data publikacji 18 czerwca 2022

Piękne i zadbane włosy to dziś coś więcej niż tylko symbol kobiecości. Marzą o nich przecież nie tylko panie, ale również panowie. I choć w teorii każdy wie, jak dbać o włosy, w praktyce okazuje się, że nie jest to wcale proste zadanie. Na co powinniśmy zatem zwracać szczególną uwagę i na unikaniu jakich błędów powinno nam zależeć najbardziej?

Po pierwsze – nie trzyj włosów

Zdecydowana większość z nas zaraz po wymyciu włosów przystępuje do ich wycierania nie mając świadomości tego, jak poważny może być to błąd. Aby zrozumieć, jak wiele krzywdy można wyrządzić włosom w ten sposób, należy poświęcić chwilę uwagi ich budowie. Najbardziej zewnętrzną częścią włosów są tak zwane łuski. To właśnie one osłaniają korę łodygi, a jednocześnie są odpowiedzialne za to, w jakiej znajduje się ona kondycji. Należy o nie dbać w szczególny sposób. Tarcie prowadzi właśnie do ich naruszania. Intensywne pocieranie włosów sprawia, że łuski zaczynają odstawiać, a włosy są coraz gorzej chronione. Zmiany początkowo nie są widoczne, z czasem jednak stają się coraz bardziej spektakularne. Jeśli więc nie chcemy, aby nasze włosy były chropowate, przesuszone i matowe, unikajmy nie tylko tarcia ich ręcznikiem. Również rezygnujemy ze spania na chropowatych poszewkach i spania w rozpuszczonych włosach.

Po drugie – dbaj również o skórę głowy

Pielęgnacja włosów to termin, który zawiera w sobie również dbanie o skórę głowy. Dziś wspomina się o niej coraz częściej, jednak nie zawsze tak było. Przez długie lata nie poświęcano uwagi temu, w jakiej jest kondycji. Tymczasem okazywało się, że problemy z nią mogą wpływać na wygląd włosów jako takich. O tym, że skóry głowy nie można ignorować, przekonują nas przede wszystkim jej choroby, z którymi zmagają się nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy powoduje problemy z łupieżem, jest też przyczyną przetłuszczania się włosów. Czy pielęgnacja skóry głowy musi być skomplikowana? Okazuje się, że nie. Skórze pomaga choćby peeling robiony przynajmniej raz na dwa tygodnie oraz delikatny masaż wykonywany samymi opuszkami palców.

Po trzecie – unikaj gorącego powietrza

Włosy nie lubią wysokiej temperatury, a już na pewno nie służy im bardzo gorące powietrze, którym je często suszymy. Teoretycznie, trudno o skuteczniejsze rozwiązanie, jeśli czas nie jest naszym sojusznikiem, a my nie chcemy wyjść z domu z mokrymi włosami. W praktyce, używanie gorącego nawiewu osłabia włosy do tego stopnia, że jest w stanie zniweczyć wszystkie podejmowane przez nas wcześniej wysiłki, których celem jest poprawa ich wyglądu. Jeśli więc musimy korzystać z suszarki, najlepiej stosować nawiew średni lub chłodny. Przynajmniej od czasu do czasu powinniśmy jednak pozwolić włosom wyschnąć bez wsparcia z zewnątrz. Z tego samego powodu nie należy sięgać po narzędzia do stylizacji włosów pozbawione termoochrony. Ta często podnosi koszt ich zakupu. Nie należy myśleć o nim jednak jako o zbędnym wydatku, skoro możemy mówić o szansie na stylizację bezpieczną dla włosów.

BROWARMIA

Znaczenie pozytywnego myślenia – jak zmienić swoje podejście

Redakcja noblemedica.pl

Nasi redaktorzy na blogu NOBLEMEDICA.PL to doświadczeni specjaliści z obszaru medycyny i zdrowia, których celem jest dostarczanie wartościowych informacji oraz wsparcie naszym czytelnikom w dbaniu o swoje zdrowie. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie i wiedzę w swojej dziedzinie specjalizacji, co pozwala nam tworzyć artykuły, które są nie tylko interesujące, ale także pomocne i pouczające dla naszej społeczności czytelniczej. Mimo że serwis szczególnie dedykowany jest kobietom, nasze treści są adresowane również do mężczyzn, którzy znajdą tu wiele cennych informacji na temat zdrowia i profilaktyki. Jesteśmy tutaj, aby dostarczać artykuły, które pomagają naszym czytelnikom zrozumieć ich ciało, radzić sobie z problemami zdrowotnymi oraz prowadzić zdrowszy i bardziej świadomy tryb życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?