Jak czytać skład kosmetyków, aby mieć pewność, że są one bezpieczne?
Data publikacji 9 lipca 2022
Wiele osób wybiera kosmetyki jedynie na podstawie obietnic i haseł reklamowych producenta. Aby mieć jednak pewność, że używane produkty są skuteczne i bezpieczne, warto dokładnie analizować składy kosmetyków. Według obowiązujących przepisów muszą zostać umieszczone na każdym opakowaniu.
Jak rozszyfrować skład kosmetyków?
Aby w pełni zrozumieć zamieszczony przez producenta skład produktu, należy poznać oznaczenia INCI. Ten rodzaj języka służy za międzynarodowy system nazewnictwa składu kosmetyków. Skrót powstał od pierwszych liter jego angielskiej nazwy, tj. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients. Informacje o składnikach wyrażone w systemie INCI muszą znaleźć się na każdym produkcie sprzedawanym w krajach Unii Europejskiej. Wiedząc jak czytać skład kosmetyków, łatwo dopasować je do potrzeb swojej skóry.
Jak czytać INCI?
Pierwsze spotkanie z oznaczeniami składu kosmetyków może być nieco dezorientujące. Warto jednak podkreślić, że podstawowa znajomość języka angielskiego oraz odnalezienie logiki w nazewnictwie składników pomaga szybko zapamiętać najważniejsze pozycje. Składy kosmetyków powinno czytać się od lewej do prawej strony. Pamiętajmy, że im wyższa pozycja na liście, tym większe stężenie danego składnika. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku stężeń poniżej 1%. Co więcej, INCI bazuje jedynie na angielskich nazwach związków chemicznych oraz na łacinie w przypadku roślin użytych w procesie produkcji. Nie znając dobrze oznaczeń systemu, warto przygotować listę ulubionych oraz niepożądanych składników i za pośrednictwem Internetu sprawdzić ich nazewnictwo w INCI. Pozwoli to na dokonanie wstępnej selekcji podczas zakupów kosmetycznych. Najczęściej w składach kosmetyków pojawia się:
- aqua – woda,
- mandelic acid – kwas migdałowy,
- retinol – retinol,
- urea – mocznik
- oraz hyaluronate acid – kwas hialuronowy.
Warto podkreślić, iż fakt, że stężenie danej substancji aktywnej nie jest wysokie (nie znajduje się ona na początku listy), nie oznacza, że produkt jest nieskuteczny. Niektóre składniki działają już przy stężeniu mniejszym niż 0,25%. Mylne może być również samo oznaczenie, które nie precyzuje jaki dokładnie rodzaj danej substancji został użyty w kosmetyku, np. pod nazwą aqua może kryć się woda destylowana, lodowcowa lub termalna.
Bezpieczne kosmetyki – jaki jest ich skład?
Skład wszystkich kosmetyków dopuszczonych do obrotu można uznać za bezpieczny, ponieważ został wcześniej szczegółowo przebadany oraz zweryfikowany. Zagrożenia związane ze stosowaniem poszczególnych kosmetyków wynikają raczej z indywidualnych potrzeb, preferencji, a także alergii klientów. Stąd tak ważne jest, aby poznać substancje, które mają pozytywny lub negatywny wpływ na skórę. Warto podkreślić, że bezpieczne kosmetyki mają przeważne dość krótki skład, ubogi w złożone i długie nazwy potencjalnie szkodliwych związków chemicznych. Chcąc mieć pewność, że dany produkt nie będzie miał negatywnego wpływu na cerę, warto sprawdzić listę jego składników pod kątem obecności parabenów, alkoholi, pochodnych ropy naftowej oraz silnych substancji czyszczących. Wysokie stężenie barwników i substancji zapachowych również powinno skłonić do refleksji nad zakupem. Naturalne i bezpieczne kosmetyki opierają bowiem swoje działanie na składnikach bazowych, które pełnią rolę rozpuszczalników, oraz na składnikach aktywnych, które mają kluczowe znaczenie w pielęgnacji cery.
Wiedząc jak czytać skład kosmetyków, łatwo unikać błędów w ich wyborze. Dzięki temu każda klientka może być pewna, że używane przez nią produkty to bezpieczne kosmetyki. Znajomość języka INCI oraz podstawowych zasad nazewnictwa pozwala cieszyć się stosowaniem dobranych do swoich potrzeb substancji, bez obawy o niepożądane skutki uboczne.