Dlaczego warto wykonywać regularnie podstawowe badania krwi?
Data publikacji 10 lipca 2022
Cykliczne podstawowe badania krwi pozwolą uchronić się przed wieloma chorobami, które przez lata mogą nie dawać żadnych objawów. Jest wiele schorzeń, które nie powodują bólu ani nie wywołują innych symptomów, ale można je wcześnie wykryć, wykonując badanie krwi. Dowiedz się, jakie badania krwi zrobić i jak często to konieczne, czytając poniższy tekst.
Podstawowe badania krwi
Do podstawowych badań krwi należy morfologia. Obejmuje ona układ czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi. Pozwala stwierdzić takie schorzenia, jaka anemia, choroby autoimmunologiczne, stany zapalne i wczesną białaczkę.
Kolejnym ważnym parametrem, który można odczytać, oddając krew do badania, jest poziom cukru. Glikemia umożliwia wczesne wykrycie cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego, które latami mogą nie dawać żadnych niepokojących objawów a powoli wyniszczać organizm. Cukrzyca to groźna choroba cywilizacyjna, którą łatwo wykryć i stosunkowo łatwo utrzymać w ryzach. Trzeba jednak zrobić pierwszy krok – umówić się na badanie krwi.
Na podstawie tej samej próbki krwi można również sprawdzić panel lipidowy: stężenie cholesterolu, jego frakcji LDL i HDL oraz trójglicerydów. Podobnie, jak przy poziomie glukozy we krwi, podniesiony cholesterol może nie dawać żadnych objawów fizycznych. Jednocześnie będzie niszczyć naczynia krwionośne i podnosić ryzyko zachorowania na miażdżycę, chorobę wieńcową udar oraz zawał serca.
Jak często wykonywać badania krwi?
Każdy powinien wykonać podstawowe badania krwi raz w roku. Dokładnie tak samo, jak wykonuje się przegląd samochodu, czy domowej klimatyzacji. Do corocznego przeglądu auta zmusza widmo wysokiej kary. Bez przeglądu klimatyzacji, traci się prawo do napraw w ramach gwarancji. Ilu ludzi pamięta o cyklicznych badaniach krwi i w ogóle profilaktyce? Niestety ciągle zbyt niewielu traktuje to jako opcję, a nie konieczność.
Zachorowalność i przede wszystkim śmiertelność na choroby przewlekłe jest w Polsce na bardzo wysokim poziomie między innymi z powodu braku diagnostyki. Krótkie i proste badanie może nie tylko sprawić, że podreperujemy swoje zdrowie, ale także przyczynić się do wydłużenia życia.
Wyniki badań krwi dostępne są zwykle po kilku godzinach. Badanie można wykonać bezpłatnie, po uzyskaniu skierowania od lekarza pierwszego kontaktu albo prywatnie – koszt to około 50 zł.
Jak przygotować się do badania krwi
Badanie krwi należy wykonywać na czczo. Jeśli to konieczne, można przed nim wypić niewielką ilość wody. Nie wolno natomiast niczego jeść. Najlepiej powstrzymać się od jedzenia na 8 godzin przed pobraniem krwi. Warto też zrezygnować z ziół i suplementów.
Dzień wcześniej można zjeść lekką kolację. Należy powstrzymać się od picia alkoholu dzień przed badaniem oraz palenia papierosów w dniu badania. Jeśli ktoś zmęczył się fizycznie, docierając do punktu pobrań, powinien odpocząć kilkanaście minut, zanim będzie oddawać krew. Wysiłek fizyczny, np. intensywny trening, nie jest także wskazany wieczorem przed planowanym badaniem.
Jeśli ktoś nie przestrzegał tych zaleceń, powinien podczas omawiania wyników powiedzieć o tym lekarzowi. Może zdarzyć się tak, że niektóre parametry będą zaburzone z uwagi na tłustą kolację albo wieczorny aerobik przed badaniem.
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, wszystkie przyjmowane leki należy wziąć po wykonaniu badania.