Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś
Dieta przyczyny i skutki otyłości

Poznaj przyczyny i skutki otyłości

Data publikacji 17 czerwca 2022

Bez względu na nasz wiek oraz płeć musimy mieć świadomość, że nadwaga i otyłość są jednymi z największych zagrożeń, jakie czyhają na nasze zdrowie. Warto więc podjąć się próby zdefiniowania obu terminów, a następnie spróbować odpowiedzieć na pytanie o to, kiedy możemy mówić o początku otyłości oraz czego obawiać się w związku z nią. Wiedza o tym, jakie są przyczyny i skutki otyłości uwrażliwia i zachęca do bardziej energicznych działań mających na celu przeciwstawienie się im.

Otyłość a nadwaga

Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że granica między nadwagą i otyłością nie jest wyraźna. Można ją przekroczyć nie zauważając żadnych spektakularnych zmian w swoim organizmie. Warto więc nieustannie śledzić swoją masę ciała. Reagujmy w odpowiednim momencie. Co do zasady, otyłość jest definiowana jako choroba. Objawia się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej, która jest nie tylko nieprawidłowa, ale i nadmierna. Przyjmuje się, że o otyłości można mówić, gdy zawartość tkanki tłuszczowej przekracza 42 procent masy ciała u kobiet i 30 procent masy ciała u mężczyzn. Warto jednak pamiętać o tym, że dane liczbowe mają jedynie szacunkowy, pomocniczy charakter.

Jakie są przyczyny otyłości?

Trudno o wskazanie jednej przyczyny otyłości, która odpowiadałaby za wszystkie przypadki tej choroby. Nie sposób jednak kłócić się z osobami zwracającymi uwagę na to, że bardzo często winę za taki stan rzeczy ponosi tak zwany zachodni tryb życia. Wykonujemy prace siedzące, relaksujemy się przed monitorem komputera. Coraz częściej sięgamy po gotowe jedzenie. Nie tylko smaczniejsze od tego, które jesteśmy w stanie przygotować samodzielnie, ale i błyskawicznie trafiające pod wskazany przez nas adres. Nie jesteśmy też skłonni do przemęczania się ćwiczeniami. Niechętnie biegamy, unikamy spacerów i nawet na drobne zakupy wybieramy się samochodem. Takie zachowania nasilają się wraz ze wzrostem wagi, gdy poruszanie się zaczyna nas coraz bardziej męczyć. Pocimy się, zmagamy z problemem bólów stawowo-mięśniowych, nie jesteśmy w stanie długo wytrzymać na świeżym powietrzu, a nasz bilans energetyczny nie ma szans na bycie ujemnym.
Oczywiście, trudno utrzymywać, że nie ma żadnych innych przyczyn otyłości. Warto wspomnieć więc choćby o licznych zaburzeniach endokrynologicznych. Na czele z niedoczynnością tarczycy, chorobą Hashimoto oraz o wielu lekach, których zażywanie utrudnia utrzymywanie prawidłowej wagi. Coraz więcej uwagi poświęca się także czynnikom genetycznym opisywanym zwykle jako tak zwana skłonność do tycia.

Skutki otyłości

Otyłość jest poważnym problemem. Nie tylko dlatego, że wpływa na sposób, w jaki postrzegany jest nasz wygląd fizyczny. Stanowi ogromnym problem także ze względu na to, że zwiększa podatność na szereg innych niebezpiecznych chorób. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o niebezpiecznych schorzeniach sercowo-naczyniowych. Mogą one doprowadzić nawet do nagłej śmierci pacjenta. Otyłość powoduje także insulinooporność, problemy ze stawami oraz zaburzenia hormonalne. Coraz częściej zwraca się też uwagę na powiązania otyłości z licznymi schorzeniami psychicznymi na czele z depresją.

AP21

Znaczenie pozytywnego myślenia – jak zmienić swoje podejście

Redakcja noblemedica.pl

Nasi redaktorzy na blogu NOBLEMEDICA.PL to doświadczeni specjaliści z obszaru medycyny i zdrowia, których celem jest dostarczanie wartościowych informacji oraz wsparcie naszym czytelnikom w dbaniu o swoje zdrowie. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie i wiedzę w swojej dziedzinie specjalizacji, co pozwala nam tworzyć artykuły, które są nie tylko interesujące, ale także pomocne i pouczające dla naszej społeczności czytelniczej. Mimo że serwis szczególnie dedykowany jest kobietom, nasze treści są adresowane również do mężczyzn, którzy znajdą tu wiele cennych informacji na temat zdrowia i profilaktyki. Jesteśmy tutaj, aby dostarczać artykuły, które pomagają naszym czytelnikom zrozumieć ich ciało, radzić sobie z problemami zdrowotnymi oraz prowadzić zdrowszy i bardziej świadomy tryb życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?