noblemedica.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, rozwoju osobistym i pielęgnacji

PoradyRozwój Osobisty

Jakie są wartościowe kursy?

Jakie są wartościowe kursy?

Wiele osób zastanawia się, jakie kursy warto zrobić, aby znaleźć dobrze płatne stanowisko pracy. Oczywiste jest to, że dyplom ukończenia szkoły zawsze jest cenny, lecz w obecnych czasach istotniejsze jest to, jakie mamy umiejętności oraz to, czy na te nabyte zdolności jest popyt na lokalnym rynku pracy. Rzeczywistość jest taka, że dużo ludzi wciąż żyje w przeszłości, kiedy najważniejszym czynnikiem wyboru był prestiż danego zawodu. Obecnie czasu wyglądają inaczej, dlatego warto zastanowić się, jakie kursy zawodowe są dobrą i bezpieczną opcją.

Wartościowe kursy

W przypadku, gdy poświęciliśmy bardzo dużo lat na studia prawnicze, a po ich skończeniu nie odnajdujemy pracy w tym zawodzie, może okazać się, iż o wiele korzystniejsze jest wyuczenie zawodu o mniejszym prestiżu. Obecnie zawód prawnika jest przesycony pracownikami przez kolejne dziesiątki lat. Dlatego warto rozważyć zdobycie umiejętności w innym zawodzie. Wybierzmy pracę nieco przyziemniejszą, po której nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem miejsca pracy. Innym dobrym przykładem jest architekt, który jest trudnym zawodem. Żeby pracować jako architekt, trzeba skończyć wyjątkowo trudne studia techniczne. Kolejnym etapem są kilkuletnie praktyki w firmie budowlanej oraz projektowej. Wszystko po to, żeby po wielu latach zdobyć pożądane uprawnienia architektoniczne, które wcale nie zagwarantują nam zatrudnienia w omawianym zawodzie. Wszystko jest spowodowane tym, że studia w Polsce są darmowe. Natomiast miejsca pracy ograniczone. Dlatego trzeba być bardzo dobrym w zawodzie architekta, żeby po wielu latach znaleźć godne zatrudnienie. Wybierajmy zawody zgodne z naszymi zainteresowaniami.

Upragniony zawód

W celu poszukiwania upragnionego zawodu warto na początku odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie, aby przejść do poszukiwań właściwej dla nas drogi. Przede wszystkim musimy dowiedzieć się, co chcemy robić w połączeniu ze swoimi możliwościami, a ponadto umiejętnościami. W przypadku, gdy jesteśmy drobniutką kobietą, która ledwo skończyła liceum ogólnokształcące, lepiej nie stawiać na naukę programowania. Dobrym krokiem jest zrobienie listy wszystkich zawodów, w których jesteśmy w stanie pracować z naszymi umiejętnościami. Kolejnym krokiem jest wybranie trzech, które wydają się nam najlepsze. Warto też przeanalizować solidnie potrzeby rynku.

Poszukiwane zawody

Dobrym pomysłem jest przejrzenie zawodów, na które jest obecnie duży popyt. Cenieni są pracownicy fizyczni, którzy są wykwalifikowani w swym zawodzie. Mowa tutaj na przykład o elektrykach, spawaczach, monterach, operatorach wózków widłowych czy mechanikach. Duży popyt jest także na drukarzy, stolarzy, murarzy, tokarzy, hydraulików, a także na kosmetyczki. Ze względu na postęp technologiczny, poszukiwani są też pracownicy działu IT. Mowa tutaj konkretniej o programistów oraz specjalistach w branży IT. W wielu miejscowościach pracodawcy szukają zawodowych kierowców, inżynierów budowlanych, elektryków, konstruktorów czy kucharzy. Poszukiwani są też pracownicy do obsługi klienta, asystenci, fizjoterapeucie oraz rehabilitanci.

Udostępnij