zadzwoń i zamów +48 695 006 006
darmowa wysyłka od 100zł Wysyłamy na cały świat

Kolagen na stawy

29.11.2018

Kolagen zapewnia skórze sprężystość i elastyczność. Jest naturalnym białkiem tkanki łącznej, wchodzącej w skład mięśni i stawów. Jak kolagen działa na stawy? Czy suplementy kolagenowe pomagają w bólach kolan czy łokci?

 

Co to jest kolagen?

 

Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w ludzkim ciele. Typ I i III kolagenu znajduje się w skórze, ścięgnach, narządach i kościach. Kolagenu typu II znajduje się w chrząstce. Składa się z aminokwasów – bloków budulcowych białka. Tracimy go wraz z upływem czasu. Włókna kolagenowe zaczynają zanikać około 25. roku życia. Wtedy też rozpoczynają się proces starzenia skóry jak również stawów i kości. Pojawiają się zmarszczki, a w stawach możemy odczuwać ból. Poza upływem czasu na utratę kolagenu odpowiada także wzmożony ruch fizyczny. Z tego powodu wielu sportowców suplementuje kolagen już od początków swojej kariery.

 

Dlaczego warto stosować suplementy kolagenowe?

 

Jeśli chcemy dostarczyć sobie kolagenu wraz z pożywieniem, czeka nas nie lada wyzwanie. Jego najbogatszym źródłem jest rosół, którym delektujemy od święta przy niedzielnych, rodzinnych obiadach – raczej nie na co dzień. Znakomitym źródłem kolagenu jest również salceson, ale – bądźmy szczerzy – nie wszyscy lubią taki rodzaj smakołyku. Bogate w kolagen są również parówki, te które zawierają chrząstki i skóry – nie są to parówki z szynki. Proces ich produkcji czy smak nie cieszą się dobrą sławą. Większość z nas lubi kolorowe słodkie galaretki owocowe czy żelki! Znakomicie! Zawierają mnóstwo kolagenu. Niestety w ich składzie jest sporo niepotrzebnych składników chemicznych, barwników oraz niezdrowego cukru. Takie potrawy jak flaczki wieprzowe, pieczony karczek czy pieczony węgorz również zawierają kolagen, ale ze względu na zasady zdrowej diety i ogólnie zdrowia nie polecamy delektować się nimi za często. Idealnym rozwiązaniem wydaje się zatem suplementacja kolagenu, dostępna zarówno w proszku jak i w tabletkach. Suplementy kolagenu są bogate w wiele aminokwasów. Pomysł ich przyjmowania polega na tym, że ciało użyje aminokwasów do ochrony i odbudowy chrząstki stawowej.

 

Kolagen na stawy – co na to lekarze?

 

Kolagen przyśpiesza proces odnowy zmienionych tkanek przez chorobę. W trudnych przypadkach choroby zwyrodnieniowej stawów kolagen może również zmniejszyć ból. Aby to udowodnić, można powołać się na badanie lekarzy z Hospital del Mar w Barcelonie z 2009 roku, podczas którego 250 pacjentów z pierwotną chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego otrzymywało 10 g hydrolizowanego kolagenu dziennie przez 6 miesięcy. Najbardziej skorzystały na tym osoby z największym pogorszeniem stanu stawów oraz z najmniejszą ilością spożywanego białka mięsnego w zwyczajowych dietach. W 2017 roku uniwersytet w Cardiff oraz South Wales Orthopaedics Research Network przeprowadziły badanie sugerujące, że suplementacja kolagenu ma pozytywny wpływ na osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów. Kolagen ma moc ograniczenia enzymów odpowiedzialnych za bóle reumatyczne. Warto zadbać o stawy, zanim będzie za późno!

pl_PLPolish
pl_PLPolish