zadzwoń i zamów +48 695 006 006
darmowa wysyłka od 100zł Wysyłamy na cały świat

Kolagen dla sportowców

10.12.2018

Oto, co najbardziej zainteresuje sportowców i kulturystów! Kolagen może pomóc w budowaniu większych i silniejszych mięśni.

 

Białko jest niezbędne dla prawidłowej pracy mięśni. 1-10% tkanki mięśniowej w ludzkim organizmie składa się z białka określanego kolagenem. Jest ono szczególnie ważny w budowaniu tkanek, które wspomagają sportową wydajność. Sportowcy czy osoby intensywnie trenujące na siłowni często koncentrują się na swoich mięśniach, pracując nad poprawą wydolności fizycznej. Tymczasem równie ważne jest zdrowie tkanek łącznych. Przy regularnych ćwiczeniach mięśnie mogą potencjalnie rosnąć szybciej niż te tkanki łączne, co może prowadzić do bólu i obrażeń. Kolagen pomaga utrzymać ich elastyczność oraz zdolność do rozszerzania się w miarę przyrostu tkanki mięśniowej.

 

Kolagen dla sportowców – badania

 

Badacze sugerują, że przyjmowanie kolagenu może promować syntezę białek mięśniowych, takich jak kreatyna, a także może stymulować wzrost mięśni po wysiłku. Wykazano, że peptydy kolagenowe zwiększają masę mięśniową, redukują tkankę tłuszczową i zwiększają wytrzymałość, gdy są stosowane w połączeniu z treningiem oporowym. Ponadto zawierają duże ilości aminokwasów argininy i glicyny. Te aminokwasy odgrywają kluczową rolę w syntezie kreatyny. Wykazano, że kreatyna poprawia wyniki ćwiczeń, zwiększa beztłuszczową masę ciała sportowca i redukuje tkankę tłuszczową. [1] Kolejne z badań przeprowadzonych na sportowcach college’u w Penn State University pokazało wpływ na wykorzystanie kolagenu do wspomagania zdrowia stawów i prawdopodobnie zmniejszenia dyskomfortu bólu w stawach w grupach wysokiego ryzyka.

 

Kolagen – remedium na kontuzje

 

Niezależnie czy jesteś wybitnych sportowcem weekendowych wojownikiem na siłowni czy osobą, która od czasu do czasu uprawia sport, odpowiednia dawka kolagenu jest potrzebna w każdym przypadku. Kiedy biegamy, większość ciężaru opiera się na stawach kolanowych. Kiedy jeździmy na rowerze, stawy kolanowe nie mają chwili wytchnienia. Leczenie kontuzji może trwać bardzo długo, a koszty lekarstw, badań lekarskich i wizyt w klinikach ortopedycznych będą bardzo wysokie. Warto zatem się wybrać sprawdzony produkt kolagenowy i w jego przypadku nie oszczędzać. Preparaty kolagenowe uzupełniają niedobory i wspomagają organizm w produkcji kolagenu, a tym samym ułatwiają regenerację. Do tej pory podczas żadnych badań nie zauważono skutków ubocznych przyjmowania kolagenu. Co ważne kolagen pomaga również w walce z wolnymi rodnikami, które mnożą się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego oraz w sytuacjach stresu oksydacyjnego.

 

Konieczne są dalsze badania, aby zbadać potencjał kolagenu do zwiększenia masy mięśniowej. Nauka i medycyna rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Bardzo duże znaczenie przypisuje się działaniu kolagenu również w kosmetologii i chirurgii plastycznej.

pl_PLPolish
pl_PLPolish